Reality inzercia

Poznámky sú jednoduchý nástroj, ako sa rýchlo a bez problémov orientovať v množstve inzerátov, ktoré ste si prezreli a zaujali vás. Umožní vám orientovať sa v inzerátoch a ľahko ich porovnávať medzi sebou.

K dispozícií máte 10 predvolených poznámok, ktoré si viete ľubovoľne upravovať ako vám vyhovuje. Navyše si viete k inzerátu pridať svoju vlastnú poznámku, postreh, či krátky popis.

Služba je prístupná len pre registrovaných používateľov. Registráciou získate navyše možnosť ľahko si spravovať poznámky a označené inzeráty. Pod každou poznámkou sa vám zobrazí zoznam vami označených inzerátov.

9 historických stavieb v Trenčianskom kraji

Napísal Róbert Bosák, 07.08.2024

18 miest, desiatky pamiatok, tisícky návštevníkov. Trenčiansky kraj zdobia viaceré stavby s obrovskou historickou hodnotou. Pamiatky, ktoré zohrali v dejinách miest a regiónov významnú úlohu, lákajú turistov do každého z 9 okresov.


1. Trenčiansky hrad (okr. Trenčín)


Hrad vypínajúci sa priamo nad Trenčínom začal písať svoju históriu v 11. storočí. V 13.-14. storočí sa preslávil ako sídlo Matúša Čáka Trenčianskeho, pána Váhu a Tatier. V súčasnosti patrí medzi hrady s najväčším opevnením na Slovensku. V interných priestoroch sú zriadené expozície Trenčianskeho múzea. Národnú kultúrnu pamiatku spravuje Trenčiansky samosprávny kraj.

Foto: pixabay.com


2. Ilavský hrad (okr. Ilava)


Väzenský areál v Ilave neslúžil vždy ako väznica. Súčasný účel plní od 50. rokov 19. storočia. Komplex bol v minulosti hradom a kláštorom. Hodnoverné zmienky o Ilavskom hrade siahajú do 15. storočia, no postavený bol skôr. Postupne sa rozširoval a rekonštruoval do súčasnej podoby.

Foto: zilina-gallery.sk


3. Kaštieľ Lednické Rovne (okr. Púchov)


Najstaršia architektonická pamiatka v obci vznikla v 16. storočí. Pôvodne renesančná stavba bola postupne upravená v barokovom a neskôr v klasicistickom štýle. Od roku 1988 v nej sídli expozícia Slovenského sklárskeho múzea prezentujúca dejiny výroby skla. Kaštieľ je súčasťou viac ako 18-hektárového historického parku.

Foto: mapio.net


4. Kaštieľ Burg (okr. Považská Bystrica)


Výstavba kaštieľov v minulosti prebehla aj na území dnešného okresu Považská Bystrica. Medzi najstaršie miestne kaštiele patrí Burg. Menší renesančný objekt s 2 vežami postavili pod Považským hradom v 17. storočí. V 18. storočí prešiel prestavbou. Ďalšie úpravy objektu prebehli v rámci rekonštrukcií v priebehu 20. storočia.

Foto: visit.trencin.sk


5. Bojnický zámok (okr. Prievidza)


Romantický zámok dozerá na život v kúpeľnom meste pri Prievidzi z malého travertínového návršia. V areáli zámku so zachovanými gotickými a renesančnými prvkami sú 3 nádvoria. Pod zámkom sa nachádza jaskyňa. V interiéri je vysunutá expozícia Slovenského národného múzea.

Foto: pixabay.com


6. Kaštieľ Vodný hrad (okr. Partizánske)


Malá múzejná expozícia je aj v Šimonovanoch, v jednej z mestských častí Partizánskeho. Zriadili ju v interiéri miestneho kaštieľa Vodný hrad, ktorý v niekdajšej samostatnej obci nechal postaviť šľachtický rod Šimoniovcov. Goticko-renesančná pamiatka prešla viacerými stavebnými úpravami. V súčasnosti má štatút národnej kultúrnej pamiatky a v jej vnútorných priestoroch je okrem múzejnej expozície aj knižnica.

Foto: partizanske.sk


7. Hrad Uhrovec (okr. Bánovce nad Bebravou)


Hrad z 13. storočia sa ukrýva v lese nad obcou Uhrovské Podhradie. Poloha v Nitrických vrchoch ho chránila pred tureckými nájazdmi aj dobyvačnými výpravami kráľov a šľachticov. Niekdajší majetok Matúša Čáka a Žigmunda Luxemburského bol v minulosti využívaný aj ako väzenie. Požiar v 40. rokoch 19. storočia ho zničil a ostali z neho iba chátrajúce múry.

Foto: visit.trencin.sk


8. Draškovičov kaštieľ (okr. Nové Mesto nad Váhom)


V Čachticiach a okolí bolo postavených niekoľko kaštieľov a kúrií. Jedným z posledných vybudovaných šľachtických sídiel bol Draškovičov kaštieľ. Iniciátorom jeho výstavby bol Mikuláš Draškovič. Objekt zo 17. storočia sa neskôr dostal do vlastníctva Forgáčovcov aj Csenkeyovcov. Okrem šľachtického sídla plnil aj funkciu nocľahárne pre chudobných. Od 60. rokov je v ňom múzejná expozícia patriaca pod Trenčianske múzeum.

Foto: eeagrants.sk


9. Mohyla M. R. Štefánika (okr. Myjava)


Na území najzápadnejšie položeného okresu Trenčianskeho kraja stojí jedno z najväčších mauzóleí v strednej Európe. Mohyla Milana Rastislava Štefánika sa týči na vrchu Bradlo nad mestom Brezová pod Bradlom od 3. dekády minulého storočia. Stavba z travertínových blokov, ktorej návrh vypracoval Dušan Jurkovič, bola zaradená medzi Európske dedičstvo a už zopár desaťročí patrí medzi najnavštevovanejšie historické stavby v Trenčianskom kraji.

Foto: bradlo.sk


Text: Róbert Bosák

Foto: pixabay.com, zilina-gallery.sk, mapio.net, visit.trencin.sk, partizanske.sk, eeagrants.sk, bradlo.sk