Stovky vzácnych exponátov v historických budovách prezentujúcich architektúru minulých období. Múzeá majú nenahraditeľnú úlohu pri skúmaní histórie aj formovaní kultúry. Po letnej sezóne sa stávajú aj vyhľadávanými turistickými cieľmi.
Foto: visitbratislava.com
1. Prírodovedné múzeum SNM (Bratislava)
Slovenské národné múzeum (SNM) zahŕňa viaceré múzeá zriadené po celej krajine. V hlavnej budove najväčšej slovenskej múzejnej inštitúcie sídli Prírodovedné múzeum SNM. 5 hlavných expozícií nám umožní nahliadnuť do sveta minerálov, paleontológie, antropológie a domácej aj celosvetovej biodiverzity. Hlavné expozície dopĺňajú výstavy s tematikou prírody a postupného vývoja života rastlín a zvierat.
2. Múzeum bábkarských kultúr a hračiek (Modrý Kameň)
Postupným historickým vývojom prešli aj hračky. V podobe vzácnych exponátov ho môžeme naživo vidieť na hrade Modrý Kameň v okrese Veľký Krtíš. Expozícia v interiéri hradu z 13. storočia sa špecializuje na hračky a bábkové divadlo. Dopĺňa ju výstava o dejinách regiónu.
Foto: hradmodrykamen.sk
3. Múzeum slovenskej dediny (Martin)
Pod SNM spadá aj Múzeum slovenskej dediny. V 60. rokoch minulého storočia ho zriadili v martinskej lokalite Jahodnícke háje. V našom najväčšom národopisnom skanzene je viac ako 100 obytných a hospodárskych objektov prezentujúcich niekdajší život v regiónoch Liptov, Turiec, Orava a Kysuce.
4. Lesnícky skanzen Vydrovo (Čierny Balog)
Nie všetky skanzeny sa zameriavajú na národopisné expozície. V horehronskej Vydrovskej doline sa ukrýva múzeum v prírode prezentujúce prácu v lesoch. Na náučnom chodníku dlhom zhruba 4 kilometre nás čaká horáreň, kaplnka, dočasné príbytky a zariadenia na prácu v lese. Počas letnej sezóny ku skanzenu premáva historický vláčik Čiernohronskej železnice.
5. Slovenské banské múzeum (Banská Štiavnica)
Slávna banská história Banskej Štiavnice sa nám pripomína v expozíciách Slovenského banského múzea. Tvrdú prácu pod zemou dokumentuje Banské múzeum v prírode, štôlňa Glanzenberg či výstavy v bývalom sídle komorského úradu Kammerhof. Baníctvu sa venujú aj výstavy v banskoštiavnickom Starom zámku a v bývalom banskom súde Berggericht, kde je zriadená mineralogická expozícia.
Foto: muzeumbs.sk
6. Apponyiho múzeum (Oponice)
Renesančný Apponyiho kaštieľ plnil v 20. storočí rôzne účely od policajnej stanice po lekársku ordináciu. V 70. rokoch prešiel rozsiahlou obnovou a začal sa využívať ako sídlo múzea mapujúceho život rodu, ktorý kedysi vlastnil kaštieľ. V jeho vnútorných priestoroch sú uložené obrazy, nábytok, poľovnícke trofeje a iné historické predmety súvisiace so životom rodu Apponyiovcov. Súčasťou múzea je časť historickej knižnice z 2. polovice 18. storočia.
7. Kaštieľ a letohrádok Dardanely (Markušovce)
Kaštieľ poslúžil ako vhodný priestor na zriadenie múzea aj v Markušovciach. Expozície boli zriadené v 2 objektoch. V staršom kaštieli Mariássyovcov je uložený cenný dobový nábytok z rôznych historických období. V protiľahlom letohrádku Dardanely s bohato zdobenou hudobnou sieňou sú vystavené klávesové nástroje.
8. Vojenské historické múzeum (Piešťany)
Výber 8 slovenských múzeí uzatvára piešťanské múzeum s vojenskou tematikou. Expozícia zahŕňa viac ako 20 múzejných zbierok s vyše 10 000 predmetmi, ktoré sú zamerané najmä na zbrane a bojovú techniku čs. armády. Pod Vojenské historické múzeum spadá múzejné oddelenie vo Svidníku, ktoré sa venuje historickým vojnovým udalostiam na východnom Slovensku.
Foto: vhu.sk
Text: Róbert Bosák
Foto: visitbratislava.com, hradmodrykamen.sk, múzeumbs.sk, vhu.sk