Neplnia iba okrasnú funkciu. Nachádzajú si aj praktické uplatnenie. Produkujú kyslík, pohlcujú prach a škodlivé látky, harmonizujú prostredie. Nechýbajú v zozname izbových rastlín, ktoré dokážu čistiť ovzdušie v domácnosti.
1. Aloe vera
Aloa pravá, známa pod latinským názvom aloe vera, patrí medzi účinné prírodné liečivá. Okrem využitia pri výrobe kozmetiky a výživových doplnkov si našla uplatnenie ako živá dekorácia. Aloa pohlcuje toxíny v ovzduší aj škodlivé látky šíriace sa pri používaní čistiacich prípravkov s chémiou. Jej pozitívom je aj zvlhčovanie vzduchu.
Foto: pixabay.com
2. Fikus
S toxínmi z chemických látok v čistiacich prípravkoch si poradí aj fikus. Obľúbený je pre nenáročné pestovanie a dobrú odolnosť. Na výber je niekoľko druhov s rôznym tvarom a veľkosťou. Kožovité listy fikusu malolistého a fikusu kaučukového vnášajú do priestoru sviežosť. Rastlina sa vďaka odolnosti voči vlhkosti hodí aj do kúpeľne.
3. Zelenec
Rastlina s dlhými úzkymi listami ozdobenými bielymi alebo žltkastými pruhmi sa pestuje na stoloch, na poličkách aj v kvetináčoch zavesených vo vzduchu. Zelenec nie je iba nenáročný a schopný vydržať na miestach s nedostatkom denného svetla. Dokáže aj filtrovať ovzdušie od xylénu a formaldehydu.
4. Potosovec
Formaldehyd pohlcuje aj potosovec. Odolná trvalka s ťahavým spôsobom rastu sa hodí na poličky a skrine, po ktorých sa tiahne podobne ako liana. Kožovité listy produkujú množstvo kyslíka a udržiavajú v miestnosti stabilnú vlhkosť. Obľúbeným druhom je potosovec zlatý, ktorý je typický dekoratívnymi svetlými bodkami alebo škvrnami.
Foto: pixabay.com
5. Brečtan
Ťahavý spôsob rastu má aj brečtan, ktorý takisto pohlcuje formaldehyd a iné škodlivé látky. Hodí sa do bytov a rodinných domov, v ktorých sa fajčí. Vo zvýšenej miere absorbuje benzén a amoniak. Kvôli rýchlemu a bujnému rastu je jeho pestovanie o niečo náročnejšie. Rastlina potrebuje pravidelný strih.
6. Lopatkovec
Čistiace a antistatické účinky robia z lopatkovca rastlinu vhodnú do domácností, kde bývajú alergici. Pohlcuje prach a viaceré druhy škodlivých látok ako xylén, amoniak, benzén či formaldehyd. Rastlina patrí medzi najmenej náročné izbové rastliny. Darí sa jej aj v polotieni a bez problémov vydrží dlhší čas bez vody.
7. Dracéna
Do polotieňa a na miesta s minimom denného svetla sa hodí aj dracéna. Rastlina s dlhými úzkymi listami ozdobenými farebnými pásmi svojím vzrastom pripomína malú palmu. Jej čistiace schopnosti spočívajú v redukcii toxínov prítomných v ovzduší. Listy produkujú veľké množstvo kyslíka a podporujú optimálnu vlhkosť vzduchu.
Foto: pixabay.com
Ovzdušie v domácnosti čistia aj ďalšie izbové rastliny. Pre svoju vlhkomilnosť sa (nielen) v kúpeľniach pestuje aglaonéma. V izbách sa môže pestovať po boku s nefrolepkou, ktorá účinne redukuje formaldehyd. Amoniak a formaldehyd pohlcuje aj antúria s výraznými červenými kvetmi. Čistiace účinky majú aj izbové kultivary niektorých druhov paliem.
Text: Róbert Bosák
Foto: pixabay.com