Reality inzercia

Poznámky sú jednoduchý nástroj, ako sa rýchlo a bez problémov orientovať v množstve inzerátov, ktoré ste si prezreli a zaujali vás. Umožní vám orientovať sa v inzerátoch a ľahko ich porovnávať medzi sebou.

K dispozícií máte 10 predvolených poznámok, ktoré si viete ľubovoľne upravovať ako vám vyhovuje. Navyše si viete k inzerátu pridať svoju vlastnú poznámku, postreh, či krátky popis.

Služba je prístupná len pre registrovaných používateľov. Registráciou získate navyše možnosť ľahko si spravovať poznámky a označené inzeráty. Pod každou poznámkou sa vám zobrazí zoznam vami označených inzerátov.

7 izbových rastlín, ktoré čistia ovzdušie v domácnosti

Napísal Róbert Bosák, 05.06.2024

Neplnia iba okrasnú funkciu. Nachádzajú si aj praktické uplatnenie. Produkujú kyslík, pohlcujú prach a škodlivé látky, harmonizujú prostredie. Nechýbajú v zozname izbových rastlín, ktoré dokážu čistiť ovzdušie v domácnosti.


1. Aloe vera


Aloa pravá, známa pod latinským názvom aloe vera, patrí medzi účinné prírodné liečivá. Okrem využitia pri výrobe kozmetiky a výživových doplnkov si našla uplatnenie ako živá dekorácia. Aloa pohlcuje toxíny v ovzduší aj škodlivé látky šíriace sa pri používaní čistiacich prípravkov s chémiou. Jej pozitívom je aj zvlhčovanie vzduchu.

Foto: pixabay.com


2. Fikus


S toxínmi z chemických látok v čistiacich prípravkoch si poradí aj fikus. Obľúbený je pre nenáročné pestovanie a dobrú odolnosť. Na výber je niekoľko druhov s rôznym tvarom a veľkosťou. Kožovité listy fikusu malolistého a fikusu kaučukového vnášajú do priestoru sviežosť. Rastlina sa vďaka odolnosti voči vlhkosti hodí aj do kúpeľne.


3. Zelenec


Rastlina s dlhými úzkymi listami ozdobenými bielymi alebo žltkastými pruhmi sa pestuje na stoloch, na poličkách aj v kvetináčoch zavesených vo vzduchu. Zelenec nie je iba nenáročný a schopný vydržať na miestach s nedostatkom denného svetla. Dokáže aj filtrovať ovzdušie od xylénu a formaldehydu.


4. Potosovec


Formaldehyd pohlcuje aj potosovec. Odolná trvalka s ťahavým spôsobom rastu sa hodí na poličky a skrine, po ktorých sa tiahne podobne ako liana. Kožovité listy produkujú množstvo kyslíka a udržiavajú v miestnosti stabilnú vlhkosť. Obľúbeným druhom je potosovec zlatý, ktorý je typický dekoratívnymi svetlými bodkami alebo škvrnami.

Foto: pixabay.com


5. Brečtan


Ťahavý spôsob rastu má aj brečtan, ktorý takisto pohlcuje formaldehyd a iné škodlivé látky. Hodí sa do bytov a rodinných domov, v ktorých sa fajčí. Vo zvýšenej miere absorbuje benzén a amoniak. Kvôli rýchlemu a bujnému rastu je jeho pestovanie o niečo náročnejšie. Rastlina potrebuje pravidelný strih.


6. Lopatkovec


Čistiace a antistatické účinky robia z lopatkovca rastlinu vhodnú do domácností, kde bývajú alergici. Pohlcuje prach a viaceré druhy škodlivých látok ako xylén, amoniak, benzén či formaldehyd. Rastlina patrí medzi najmenej náročné izbové rastliny. Darí sa jej aj v polotieni a bez problémov vydrží dlhší čas bez vody.


7. Dracéna


Do polotieňa a na miesta s minimom denného svetla sa hodí aj dracéna. Rastlina s dlhými úzkymi listami ozdobenými farebnými pásmi svojím vzrastom pripomína malú palmu. Jej čistiace schopnosti spočívajú v redukcii toxínov prítomných v ovzduší. Listy produkujú veľké množstvo kyslíka a podporujú optimálnu vlhkosť vzduchu.

Foto: pixabay.com


Ovzdušie v domácnosti čistia aj ďalšie izbové rastliny. Pre svoju vlhkomilnosť sa (nielen) v kúpeľniach pestuje aglaonéma. V izbách sa môže pestovať po boku s nefrolepkou, ktorá účinne redukuje formaldehyd. Amoniak a formaldehyd pohlcuje aj antúria s výraznými červenými kvetmi. Čistiace účinky majú aj izbové kultivary niektorých druhov paliem.


Text: Róbert Bosák
Foto: pixabay.com