Reality inzercia

Poznámky sú jednoduchý nástroj, ako sa rýchlo a bez problémov orientovať v množstve inzerátov, ktoré ste si prezreli a zaujali vás. Umožní vám orientovať sa v inzerátoch a ľahko ich porovnávať medzi sebou.

K dispozícií máte 10 predvolených poznámok, ktoré si viete ľubovoľne upravovať ako vám vyhovuje. Navyše si viete k inzerátu pridať svoju vlastnú poznámku, postreh, či krátky popis.

Služba je prístupná len pre registrovaných používateľov. Registráciou získate navyše možnosť ľahko si spravovať poznámky a označené inzeráty. Pod každou poznámkou sa vám zobrazí zoznam vami označených inzerátov.

667 rokov od položenia základného kameňa Karlovho mosta

Napísal Róbert Bosák, 10.07.2024

Druhý najstarší most v Česku stojí nad Vltavou už viac ako 600 rokov. Karlov most začal písať svoj príbeh pred 667 rokmi. Základný kameň jednej z najvýznamnejších pamiatok v ČR bol položený 9. júla 1357.


Náhrada za Juditin most


Iniciatíva vybudovať Karlov most prišla po strhnutí Juditinho mosta. Stavba z 2. polovice 12. storočia bola jedinou svojho druhu na území dnešného Česka. Podobné mosty v strednej Európe stáli v tom čase iba v Drážďanoch a v Regensburgu. Most s dĺžkou 514 metrov, pomenovaný po manželke českého kráľa Vladislava II. Judite, spájal brehy pri Vltave do roku 1345. Osudovým sa mu stala povodeň v roku 1342, ktorá na ňom zanechala rozsiahle škody. O 3 roky neskôr bol strhnutý. Nakoľko Prahe chýbalo prepojenie nad Vltavou, začalo sa uvažovať o jeho náhrade, ktorou sa stal Karlov most postavený v blízkosti miesta, kde stál jeho predchodca.

Karlov most, Foto: pexels.com


História Karlovho mosta


Prvé stavebné práce na novom prepojení vltavských brehov sa uskutočnili o 12 rokov po strhnutí Juditinho mosta. Po položení základného kameňa 9. júla 1357, ktorý údajne položil sám Karol IV., prebiehali až do roku 1402. Stavba sa okamžite stala dôležitým spoločenským a dopravným uzlom. Na moste s pôvodným názvom Kamenný most (Pražský most) sa konali sprievody, rytierske turnaje a iné spoločenské podujatia. Od 15. do 19. storočia prešiel viacerými stavebnými úpravami. Do 40. rokov 19. storočia bol jediným pražským mostom nad Vltavou. V roku 1870 ho premenovali na Karlov most. Prežil aj povodeň v roku 1890, ktorá ho výrazne poškodila. Rekonštrukcia prebiehajúca v nasledujúcich rokoch pomohla zachovať časť jeho pôvodnej podoby dodnes.

Karlov most, Foto: pexels.com


Karlov most v číslach:


- most má dĺžku 516 metrov
- je široký takmer 10 metrov
- konštrukcia má 16 oblúkov
- na moste je 30 sôch a súsoší
- cesta na moste je vo výške 13 metrov nad hladinou rieky

Karlov most, Foto: pexels.com


Karlov most v súčasnosti


Vyše 600-ročný most je dnes jednou z najvyhľadávanejších pamiatok v Prahe. Ide o unikátnu stredovekú technickú stavbu, ktorá je spolu s ďalšími pražskými pamiatkami zapísaná do Svetového dedičstva UNESCO. Od 60. rokov 20. storočia slúži len pre peších. Most prežil v roku 2002 ďalšiu veľkú povodeň. 9. júla tohto roka oslávil 667. výročie položenia základného kameňa. Podľa legendy ho Karol IV. položil ráno o 5:31, kedy mala byť vhodná konštelácia hviezd.

Karlov most, Foto: pexels.com


Text: Róbert Bosák
Foto: pexels.com