Reality inzercia

Poznámky sú jednoduchý nástroj, ako sa rýchlo a bez problémov orientovať v množstve inzerátov, ktoré ste si prezreli a zaujali vás. Umožní vám orientovať sa v inzerátoch a ľahko ich porovnávať medzi sebou.

K dispozícií máte 10 predvolených poznámok, ktoré si viete ľubovoľne upravovať ako vám vyhovuje. Navyše si viete k inzerátu pridať svoju vlastnú poznámku, postreh, či krátky popis.

Služba je prístupná len pre registrovaných používateľov. Registráciou získate navyše možnosť ľahko si spravovať poznámky a označené inzeráty. Pod každou poznámkou sa vám zobrazí zoznam vami označených inzerátov.

5 tipov, ako minimalizovať náklady na elektrinu v domácnosti

Napísal PR článok, 11.12.2024

Staršie elektrospotrebiče, zlé návyky či nevedomosť. To všetko sa môže podpísať pod zbytočné plytvanie elektrickej energie vo vašej domácnosti. Preto sme dali dokopy 5 nasledujúcich tipov, ako dokážete minimalizovať náklady na elektrinu aj u vás doma.

.

Zdroj: Freepik.com

.

1. Vymeňte klasické žiarovky za LED žiarivky

.

Ak ešte stále používate v niektorých miestnostiach klasické žiarovky, čo najskôr ich vymeňte za nové. Buď si zaobstarajte LED žiarivky, kompaktné žiarivky, alebo moderné halogénové žiarovky. Ich používaním dokážete v porovnaní s klasickými žiarovkami ušetriť až 80 % elektrickej energie. Základom je, aby ste mali úsporné zdroje svetla nainštalované aspoň v miestnostiach, kde sa počas dňa zdržujete najviac – kuchyňa, obývačka, pracovňa atď. Najlepšou voľbou je však ich používanie v rámci celej domácnosti.

.

2. Pri používaní umývačky riadu dodržujte pravidlá

.

V prvom rade by ste nemali spúšťať umývačku riadu, ktorá je zaplnená len do polovice. Spotrebujete totiž rovnaké množstvo elektrickej energie ako pri plnej umývačke. Radšej počkajte ešte pol dňa, kým umývačku naplníte a zapnite napríklad odložený štart na umývanie v noci, ktorý odporúčame používať pri nočnom prúde. Okrem toho môžete pravidelne využívať aj ECO program, ktorý predstavuje jeden z účinných tipov, ako znížiť spotrebu vody v domácnosti.

.

3. Na varenie používajte vhodné hrnce

.

Vedeli ste, že aj nevhodná veľkosť hrncov pri varení môže zvyšovať spotrebu elektrickej energie? V podstate je to úplne jednoduché a pochopiteľné. Zatiaľ čo pri varení v malom hrnci na veľkej varnej zóne dochádza k prílišným únikom tepla, varenie vo veľkom hrnci na malej varnej zóne je zdĺhavé a neefektívne. Preto sa pokúste pri varení používať vhodné hrnce, ktoré svojimi priemermi zodpovedajú veľkostiam varných zón. A mimochodom, zapamätajte si, že najúspornejšími varnými doskami sú tie indukčné. Síce sú o čosi drahšie ako sklokeramické, no keď natrafíte na výhodnú zľavu u niektorého z popredných predajcov elektroniky, ako napríklad Planeo Elektro, NAY Elektrodom, Domoss či Euronics, ich nákup sa rozhodne oplatí. Akciové ponuky týchto spoločností viete pravidelne a na jednom mieste sledovať cez stránku Kimbino.

.

4. Venujte pozornosť výberu chladničky a mrazničky

.

Pokiaľ máte doma staršiu chladničku aj mrazničku, pouvažujte nad výmenou. Moderné modely najúspornejších energetických tried majú o desiatky percent nižšiu spotrebu elektriny. Myslite na to aj vtedy, ak vás náhodou čaká, resp. v budúcnosti neminie, vynútená výmena spotrebičov. Zaujímavosťou však je, že spotrebu chladničky a mrazničky dokážete pozitívne ovplyvniť aj správnym používaním – napríklad nastavením optimálnej teploty. Zatiaľ čo v chladničke by ste mali mať navolenú teplotu chladenia okolo +4,5 až +6 °C, teplota v mrazničke by sa mala pohybovať na úrovni -17 až -18 °C. A veľmi dôležité je, aby ste do chladničky ani do mrazničky nikdy nedávali teplé potraviny a jedlá.

.

5. Šetrite pri pečení v rúre

.

Áno, skutočne môžete ušetriť elektrinu aj pri pečení v rúre. Pokojne postačí, keď minimalizujete otváranie dvierok kvôli častej kontrole pripravovaného jedla. Odvyknite si od tohto zlozvyku čo najskôr, pretože každým nevinným otvorením dvierok stratí rozohriata rúra až cca 20 % tepla. Existujú ale aj ďalšie spôsoby, ako minimalizovať náklady na energiu pečením v rúre. Ak by sme to mali vziať úplne „od začiatku“, poradili by sme vám vybrať do kuchyne čo najúspornejší model – ideálne s teplovzdušnou funkciou či možnosťou pripravovania viacerých jedál naraz. Okrem toho sa skúste naučiť nepredhrievať rúru, ak to nie je naozaj nevyhnutné. A na záver, chvíľku pred dopečením vypnite rúru, no dvierka neotvárajte a jedlo nevyťahujte. Nechajte ho dopiecť bez akejkoľvek ďalšej spotreby elektriny – iba naakumulovaným teplom.

.

PR článok