Reality inzercia

Poznámky sú jednoduchý nástroj, ako sa rýchlo a bez problémov orientovať v množstve inzerátov, ktoré ste si prezreli a zaujali vás. Umožní vám orientovať sa v inzerátoch a ľahko ich porovnávať medzi sebou.

K dispozícií máte 10 predvolených poznámok, ktoré si viete ľubovoľne upravovať ako vám vyhovuje. Navyše si viete k inzerátu pridať svoju vlastnú poznámku, postreh, či krátky popis.

Služba je prístupná len pre registrovaných používateľov. Registráciou získate navyše možnosť ľahko si spravovať poznámky a označené inzeráty. Pod každou poznámkou sa vám zobrazí zoznam vami označených inzerátov.

5 originálnych okrúhlych domov zo zámoria

Napísal Róbert Bosák, 15.05.2024

Okrúhly tvar domu ponúka niekoľko plusov. Domy s takýmto dizajnom neplnia iba estetickú funkciu. V mnohých prípadoch sú aj lacnejšie a energeticky efektívnejšie. 5 okrúhlych domov zo zámoria sa môže pochváliť aj odolnosťou voči hurikánom a iným vrtochom počasia.


1. Curving Craftsman (Healdsburg, Kalifornia, USA)


Okrúhle domy ponúkajú pestrú paletu možností kombinácie viacerých štýlov a materiálov. Curving Craftsman zrealizovaný na okraji svahu v blízkosti vinohradníckej oblasti pri meste Healdsburg spojil rustikálny štýl s moderným dizajnom. Hlavnú úlohu zohráva remeselne spracované vybavenie a výhľad z viacerých častí domu. V interiéri s kruhovým pôdorysom sa ukrývajú 3 spálne, 3 kúpeľne, obývací priestor a kuchyňa.

Curving Craftsman, Foto: realtor.com

Curving Craftsman, Foto: realtor.com


2. Rotating House (San Diego, Kalifornia, USA)


Rotujúci dom v atraktívnom prírodnom prostredí oblasti Mount Helix nad San Diegom nemá iba okrúhly tvar. Janet a Al Johnstoneovci, ktorí si svoj kruhový príbytok navrhli sami, zašli ešte ďalej. Pri návrhu domu neplánovane vsadili na rotujúci koncept, ktorý si vybrali kvôli nerozhodnosti pri výbere najvhodnejšej miestnosti s výhľadom. Stavba, ktorá sa za menej ako 40 minút otočí o 360°, im umožnila užívať si výhľad z viacerých miestností. Napriek tomu sa im život v rotujúcom dome až tak nepozdával. Minulý rok sa objavil v ponuke nehnuteľností na predaj za 5,3 mil. USD.

Rotating House, Foto: melvinaselfanirealtor.com

Rotating House, Foto: NAV production

Rotating House, Foto: NAV production


3. Norman Lykes House (Phoenix, Arizona, USA)


Architekt Frank Lloyd Wright využil pri návrhu arizonského okrúhleho domu navrhnutého pre manželov Aimee a Normana Lykesovcov prelínajúce sa kruhy. Organický tvar objektu s futuristickými prvkami kopíruje scenérie neďalekej horskej panorámy a farebným zladením splýva s drsným prostredím podhorského prostredia pri Phoenixe. Originálny a nadčasový vzhľad si aj vďaka využitiu kruhových foriem so zaoblenými stenami udržiava aj po viac ako 50 rokoch od výstavby.

Norman Lykes House, Foto: deannapeters.com

Norman Lykes House, Foto: themodernhouse.com


4. Wing House (San Diego, Kalifornia, USA)


Princíp prelínajúcich sa kruhov zohral kľúčovú úlohu aj pri návrhu projektu Wing House. Wallace E. Cunningham sa inšpiroval prácou Franka Lloyda Wrighta a na konci 70. rokov vytvoril organický dizajn spájajúci kruhovú štruktúru s neúplnými oblými polkruhovými formami. Dom ukrytý medzi zeleňou v luxusnej rezidenčnej lokalite La Jolla pri San Diegu bol v čase výstavby nadčasovou ukážkou inovatívneho prístupu ku kombinovaniu skla, betónu a ocele.

Wing House, Foto: wallacecunningham.com

Wing House, Foto: altmanbrothers.com


5. Aspen 1500 (Nelson, Britská Kolumbia, Kanada)


Návrhom a výstavbe okrúhlych domov sa venuje aj spoločnosť Mandala Custom Homes. Kanadská firma má v portfóliu niekoľko sérií typizovaných prefabrikovaných domov z udržateľných materiálov. V sérii Aspen vyniká 2-spálňový prístrešok s terasou a podkrovím, ktorý je vďaka dominancii dreva vhodnou voľbou pre život v lese. Prototyp ocenený certifikátom ENERGY STAR splýva s prírodou na zalesnenom kopci nad kanadským mestom Nelson.

Aspen, Foto: mandalahomes.com

Aspen, Foto: mandalahomes.com

Aspen, Foto: mandalahomes.com


Text: Róbert Bosák

Zdroj foto: realtor.com, melvinaselfanirealtor.com, NAV production, deannapeters.com, themodernhouse.com, wallacecunningham.com, altmanbrothers.com, mandalahomes.com