Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Viac informácii OK
Pracujeme s overenými kanceláriami
  +
Prihlásenie
Zabudnuté heslo
Prihlásenie
Počet nehnuteľností
101 680
Reg. kancelárií
11 527
Reg. užívateľov
113 013
Fanúšikov
52 554

 

Reality inzercia

SORA

3x slovenské naj – 1. časť: Najvyššie stavby

Reality Realitné články 3x slovenské naj – 1. časť: Najvyššie stavby

Napísal Róbert Bosák, 13.04.2018


Slovenské stavebníctvo má čo ponúknuť a mnohé z našich stavieb patria k unikátom aj v regióne strednej a východnej Európy. Viaceré z nich si postupne predstavíme v troch častiach seriálu o dielach s prívlastkom naj.

 

V prvej časti tohto trojdielneho seriálu sa pozrieme na naše slovenské stavby. Tie síce budovy v susedných krajinách neprerástli, no na tunajšie pomery je ich výška postačujúca. Vzhľadom na pripravované plány investorov sa na popredných priečkach nemusia držať dlho, no história si na význam týchto projektov spomenie vždy.

 

1. Televízna veža Kamzík (Bratislava)

Ak si odmyslíme všetky vysielače, továrenské komíny a veže jadrových elektrární, najvyššou slovenskou stavbou je televízna veža na bratislavskom Kamzíku. Tá sa s výškou 194 metrov vypína nad hlavným mestom celých 42 rokov.

Zdroj: www.wikipedia.org 


2. Panorama City (Bratislava)

Objektu s titulom Stavba roka 2016 sa podarilo zaradiť aj do trojky našich najvyšších budov. Projekt Panorama City ponúkajúci 605 bytov v dvoch 33-poschodových vežiach vyrástol do výšky takmer 113 metrov, čím sa stal najvyšším rezidenčným komplexom Slovenska.

Zdroj: www.mapio.net 


3. Budova NBS (Bratislava)

Nie je až tak veľa inštitúcií, ktoré sa môžu pochváliť sídlom v niektorej z najvyšších budov v krajine. V prípade centrálnej banky to ale platí dvojnásobne, pretože tá vykonáva činnosť z prostredia tretej najvyššej budovy dosahujúcej 111,6 metrov.

Zdroj: www.t-klima.sk 


V prípade prehľadu najvyšších slovenských stavieb o lídroch svojho regiónu hovoriť určite nemôžeme. Nebyť týchto bratislavských objektov, slovenská architektúra by ani neprekonala 100-metrovú výškovú hranicu. V nasledujúcich dvoch častiach sa však pozrieme na diela, pri ktorých výška nehrá žiadnu úlohu a ich „veľkosť“ vynikne aj v zahraničnej konkurencii.

 

Text : Róbert Bosák

Foto : www.wikipedia.org, www.mapio.net, www.t-klima.sk