Reality inzercia

Poznámky sú jednoduchý nástroj, ako sa rýchlo a bez problémov orientovať v množstve inzerátov, ktoré ste si prezreli a zaujali vás. Umožní vám orientovať sa v inzerátoch a ľahko ich porovnávať medzi sebou.

K dispozícií máte 10 predvolených poznámok, ktoré si viete ľubovoľne upravovať ako vám vyhovuje. Navyše si viete k inzerátu pridať svoju vlastnú poznámku, postreh, či krátky popis.

Služba je prístupná len pre registrovaných používateľov. Registráciou získate navyše možnosť ľahko si spravovať poznámky a označené inzeráty. Pod každou poznámkou sa vám zobrazí zoznam vami označených inzerátov.

10 tipov, ako znížiť spotrebu vody v domácnosti

Napísal PR článok, 10.10.2024

Žijeme v jednej z mála krajín, kde má väčšina občanov prístup k vode v skvelej kvalite. Dokonca ju máme aj lacno. Podľa štatistík patrí Slovensko spoločne s Českom a Estónskom k európskym krajinám s najnižšou cenou vody. To sú síce skvelé správy, ale kto vie, ako to bude v budúcnosti. Kvôli vyšším nákladom na čistenie vody, na stavbu čističiek, ktoré vodu čistia, a možno aj kvôli čoraz limitovanejším možnostiam tuzemských vodných zdrojov sa očakáva zvyšovanie cien vody. Práve to je častým dôvodom, prečo ľudia premýšľajú, ako s vodou začať šetriť.


Zdroj: Adobe Stock



Ďalší možný dôvod je starosť o životné prostredie, vedomie toho, že voda je naozaj drahocenný prírodný zdroj, a zaslúži si opatrné zaobchádzanie. Nech je váš dôvod akýkoľvek, sme radi, že o túto tému prejavujete záujem. Prinášame teda 10 tipov, ako spotrebu vody vo vašej domácnosti o niečo znížiť.


1. Zaobstarajte si úspornejšie umývadlové a ďalšie vodovodné batérie

Začnime rovno tým najefektívnejším spôsobom, ako poplatok za vodu drasticky znížiť. Jednoducho sa zbavte starých vodovodných batérií. Vaša umývadlová batéria možno aj po 20 rokoch slúži skvele, lenže medzitým doba pokročila a dnes pôsobí zastaralo. A to možno ani nie tak po stránke designu, ale rozhodne po stránke spotreby vody. Pred 20 rokmi mala štandardná umývadlová batéria prietok okolo 13 až 15 litrov za minútu (l/min). Dnes sú moderné batérie vybavené technológiou, ktorá umožňuje zníženie prietoku na 5 až 7 l/min bez toho, aby to negatívne ovplyvnilo komfort používania. Výrobcovia toto zníženie dosiahli použitím perlátorov, výkonnejších kartuší a ďalších technológií.

Nejde len o umývadlovú batériu, podobne sa zlepšilo zaobchádzanie s vodou pri drezovej alebo sprchovej batérii. A tiež nové toalety splachujú úspornejšie.

Osobná hygiena má na svedomí až 37% spotreby vody v domácnosti, splachovanie toalety ďalších 25%. Pokiaľ zainvestujete do novej sanity, rozhodne sa to na účtoch za vodu podpíše.



2. Používať umývačku riadu? Áno, ale...

Bola to večná téma do diskusií – je väčšia spotreba vody pri ručnom umývaní riadu alebo pri umývačke? Dnes je táto otázka zodpovedaná asi definitívne. Úspornejšia je v dnešnej dobe umývačka. Ale aby ste naplno využili jej potenciál, púšťajte ju len vtedy, keď je úplne naplnená. Čo sa týka programov, najlepší je samozrejme ten ECO. Naopak skrátený program neodporúčame. Zle sa pri ňom rozpúšťajú tuky, ktoré potom majú tendenciu usadzovať sa v umývačke.



3. Skráťte dobu sprchovania

Je príjemné zostať pod tečúcou vodou dobrú polhodinu, ale koľko vody takto vyplytváte... V skutočnosti na dobrú sprchu stačí menej ako 5 minút. S tým, že vodu vypnete, pokiaľ chcete venovať čas naneseniu šampónu či mydla na telo. Týmto spôsobom dostanete celkovú spotrebu vody pod 30 litrov, čo je už veľmi slušné. Samozrejme za predpokladu, že ste poslúchli našu radu 1 a zaobstarali ste úspornú sprchovú batériu.



4. Nepoužívajte toaletu ako odpadkový kôš

Často odpad v kúpeľni likvidujeme jednoducho - hodiť do záchodu a spláchnuť. Použitý obrúsok je ale oveľa lepšie odhodiť do odpadkového koša. A to nielen kvôli zbytočnému splachovaniu. Toaletný papier sa vo vode ľahko rozloží, ale normálne obrúsky sú celkom ťažko rozložiteľné, a preto sú určené do koša. A to ani nehovoríme o vlhčených obrúskoch, ktoré prirábajú vrásky všetkým pracovníkom čističiek odpadových vôd.



5. Vypnite vodu, keď si čistíte zuby

Spotrebu vody určujú aj maličkosti, ktoré sotva vnímate. Veľa ľudí má ten zlozvyk, že necháva tiecť vodu po celú dobu čistenia zubov. Ak je to aj váš prípad, zamerajte sa na to. Stačí len týždeň si dávať pozor a vypínať vodu v tom momente, keď si čistíte zuby. Naučiť sa tento správny postup nie je problém a takto jednoducho ušetríte až niekoľko desiatok litrov vody mesačne. Okrem čistenia zubov platí táto poučka aj na holenie.



6. Neperte zbytočne často

Nepreháňajte to s praním, pokiaľ bielizeň nie je skutočne špinavá. Niektoré odevy môžu byť nosené viackrát, než je potrebné ich prať. Ušetríte vodu a tiež predĺžite životnosť vášho oblečenia. A keď sme pri tom praní, vždy naplňte práčku do odporúčanej kapacity. Pokiaľ zapnete pranie až v momente, keď je práčka dôkladne naplnená, maximalizujete efektivitu využitia vody a energie.



7. Zalievajte záhradu múdro

Je to prekvapujúce, ale väčšina ľudí zalieva záhradu zbytočne veľa. Niektorých snaživcov vidíme v horúcom lete každý deň na záhrade s kanvou. Starosť o trávnik a kvety je chvályhodná, ale nič sa nemá preháňať. Nadmerné zalievanie môže byť aj škodlivé. Zlaté pravidlo hovorí, že radšej zalievať zriedka (napríklad len raz týždenne), ale dôkladne a do hĺbky, než často a trochu.



8. Pestujte rastliny, ktoré lepšie znášajú sucho

Roky sú čím ďalej teplejšie a suchšie, prispôsobuje sa tomu príroda, a tak by sa mala prispôsobiť aj flóra na vašej záhradke. Niektoré rastliny a stromy vyzerajú nádherne, aj keď potrebujú prekvapivo málo vody. Zaujímavým prístupom je takzvaný xeriscaping. Jedná sa o záhradkárstvo s minimálnou spotrebou vody, poslednou dobou populárne napríklad v USA.



9. Zachytávajte dažďovú vodu

Sudy na zachytávanie dažďovej vody sú dostupné, zaobstaráte ich do 50 Euro. A sú vážne praktické. Vodu v nich zachytenú môžete použiť na umývanie auta, čistenie záhradného nábytku alebo zalievanie. Na zalievanie záhonov, byliniek, okrasných kvetov, kríkov či stromov je dokonca táto voda ideálna. Neobsahuje chlór, takže nezasoľuje pôdu. A je úplne zadarmo.



10. Recyklujte vodu

Voda nemusí byť na jedno použitie. Naplňte misku vodou a umyte v nej vaše ovocie a zeleninu na šalát. Potom touto vodou zalejte rastliny vo vašich kvetináčoch alebo spláchnite toaletu.



PR článok