Pracujeme s overenými kanceláriami
  +
Prihlásenie
Zabudnuté heslo
Prihlásenie
Počet nehnuteľností
96 342
Reg. kancelárií
11 831
Reg. užívateľov
116 430
Fanúšikov
52 554


Reality inzercia

SORA

10 slovenských rozhľadní, ktoré stoja za návštevu

Reality Realitné články 10 slovenských rozhľadní, ktoré stoja za návštevu

Napísal Róbert Bosák, 17.05.2019


Niektorým stavbám stačí málo, aby sa zaradili k výkvetu stavebníctva. Príkladom toho sú rozhľadne, ktoré si získavajú srdcia milovníkov architektúry napriek tomu, že nejde o žiadne prepracované diela. Potvrdí to aj návšteva 10 vybraných rozhľadní z rôznych kútov Slovenska.

 

1. Tokaj – To, že aj obyčajná rozhľadňa môže vystúpiť na architektonický piedestál, najlepšie potvrdzuje vyhliadková veža Malej Tŕni. 12-metrová veža v tvare dreveného suda, ktorá je ozdobou vinárskeho regiónu na východe, totiž pred pár rokmi získala ocenenie Stavba roka.

Zdroj: Róbert Bosák 


2. Bobovec – Na krásu Kysúc sa najlepšie hľadí zhora, napríklad aj z rozhľadne na Bobovci. 17-metrové dielko z dreva a kameňa, postavené neďaleko Starej Bystrice, upúta vzhľadom pripomínajúcim malú hradnú vežičku.

Zdroj: www.pixabay.com 


3. Čerešenka – Rozhľadňa pri Čižaticiach v Košickom kraji síce neponúka najatraktívnejšie  výhľady, no jej úloha je jasná. Návštevníkom má pripomínať tzv. Bitku pri Rozhanovciach zo 14. storočia, ktorá prebehla práve na tomto mieste.

Zdroj: www.keturist.sk 


4. Hradová – V Košickom kraji ešte na chvíľu ostaneme. Priamo nad metropolou východu sa totiž vypína 16,3-metrová oceľová veža, postavená na mieste zničenej drevenej Rákocziho rozhľadne.

Zdroj: www.keturist.sk 


5. Vartovka – Už samotný názov napovedá, akú funkciu v minulosti plnila veža vybudovaná nad Krupinou. Necelých 13 metrov vysoká rozhľadňa, v súčasnosti jedna z najobľúbenejších atrakcií celého krupinského okresu, slúžila na stráženie už v roku 1564.

Zdroj: Róbert Bosák 


6. Dohňany – Najviac slovenských rozhľadní je zhotovených z dreva. Práve takéto stavby sa na tento účel hodia vzhľadom na tunajšie tradície najlepšie. Príkladom je vyhliadková veža na Tlstej hore pri obci Dohňany, ktorá odhaľuje všetky krásy Púchovskej doliny.

Zdroj: www.turistika.cz 


7. Maginhrad – Zopár pekných drevených rozhľadní nájdeme aj na Gemeri. K najznámejším patrí Maginhrad, ktorá je už pár rokov tradičným cieľom turistov prichádzajúcich do dedinky Veľké Teriakovce alebo do jej najbližšieho okolia.

Zdroj: www.malohont.sk 


8. Fiľakovský hrad – Zaujímavé výhľady obohatené o pútavý kultúrny zážitok sa naskytajú aj z niektorých hradov. Hradnú vežu upravili za účelom vyhliadky aj vo Fiľakove, odkiaľ si môžete prezrieť divoké kopce v neďalekej Cerovej vrchovine.

Zdroj: Róbert Bosák 


9. Háj – Štýlová 12-metrová veža tvorená 3 vyhliadkovými poschodiami vyrástla nad Novou Baňou. Celé dielo bolo vybudované z lokálnych materiálov, konkrétne z novobanského dreva a ryolitu.

Zdroj: regiongron.sk 


10. Chodník korunami stromov – Desiatku našich rozhľadní môžeme uzavrieť Chodníkom korunami stromov v Bachledovej doline pri Ždiari. Viac ako 600-metrový chodník tiahnuci sa ponad stromy, ktorý vrcholí výhľadom z 32-metrovej rozhľadne, patrí k najväčším hitom turistiky v okolí Tatier a Pienin.

Zdroj: chodnikkorunamistromov.sk 


Text: Róbert Bosák

Foto: Róbert Bosák, www.pixabay.com, www.keturist.sk, www.turistika.cz, www.malohont.sk, regiongron.sk, chodnikkorunamistromov.sk