Reality inzercia

Poznámky sú jednoduchý nástroj, ako sa rýchlo a bez problémov orientovať v množstve inzerátov, ktoré ste si prezreli a zaujali vás. Umožní vám orientovať sa v inzerátoch a ľahko ich porovnávať medzi sebou.

K dispozícií máte 10 predvolených poznámok, ktoré si viete ľubovoľne upravovať ako vám vyhovuje. Navyše si viete k inzerátu pridať svoju vlastnú poznámku, postreh, či krátky popis.

Služba je prístupná len pre registrovaných používateľov. Registráciou získate navyše možnosť ľahko si spravovať poznámky a označené inzeráty. Pod každou poznámkou sa vám zobrazí zoznam vami označených inzerátov.

Trenčiansky samosprávny kraj zrenovuje Pamätný dom Janka Jesenského

Napísal Róbert Bosák, 13.10.2023

Janko Jesenský pôsobil vo viacerých slovenských mestách. V rokoch 1905-1914 pracoval v Bánovciach nad Bebravou, kde viedol vlastnú advokátsku kanceláriu. Spomienkou na túto etapu jeho života je pamätný dom na Jesenského ulici, ktorý čaká rekonštrukcia.


Vyše 100-ročný dom v širšom centre mesta je už niekoľko rokov v zlom stave. Zmeniť to má plánovaná rekonštrukcia, ktorá vdýchne stavbe so štatútom národnej kultúrnej pamiatky nový život. Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) pracuje na príprave projektu obnovy, ktorá má pamiatke vrátiť účel využitia ako pamätného domu. Obnovený objekt by sa mohol stať sídlom menšej expozície zameranej na život a tvorbu Janka Jesenského.

Zdroj: odkazprestarostu.sk


Komplexná rekonštrukcia pamätného domu


Bývalý Jesenského dom slúžil v posledných rokoch potrebám miestneho Gymnázia Janka Jesenského, ktoré ho po ukončení rekonštrukcie už nebude využívať. V rámci obnovy bude vykonaných viacero prác, ktorých cieľom je komplexná rekonštrukcia pamiatky. V pláne je sanácia vlhkého muriva, obnova fasády aj rekonštrukcia strechy vrátane všetkých priľahlých konštrukcií. Obnovené budú aj vonkajšie a interiérové architektonické prvky.


Náklady na rekonštrukciu viac ako 500 000 €


Celá renovácia prebehne s dôrazom na zachovanie historickej hodnoty objektu. Pri príprave projektu sa bral ohľad na podmienky kladené Krajským pamiatkovým úradom v Trenčíne. Realizácia obnovy s dôrazom na zachovanie historickej hodnoty si vyžiada náklady vo výške viac ako 500 000 €. TSK odhaduje, že za rekonštrukčné práce zaplatí zhruba 558 000 € bez DPH. S financovaním projektu mu majú pomôcť peniaze z plánu obnovy.


Text: Róbert Bosák
Zdroj foto: odkazprestarostu.sk