Reality inzercia

Poznámky sú jednoduchý nástroj, ako sa rýchlo a bez problémov orientovať v množstve inzerátov, ktoré ste si prezreli a zaujali vás. Umožní vám orientovať sa v inzerátoch a ľahko ich porovnávať medzi sebou.

K dispozícií máte 10 predvolených poznámok, ktoré si viete ľubovoľne upravovať ako vám vyhovuje. Navyše si viete k inzerátu pridať svoju vlastnú poznámku, postreh, či krátky popis.

Služba je prístupná len pre registrovaných používateľov. Registráciou získate navyše možnosť ľahko si spravovať poznámky a označené inzeráty. Pod každou poznámkou sa vám zobrazí zoznam vami označených inzerátov.

Náklady na bývanie nám pokrývajú štvrtinu celkových výdavkov

Napísal Róbert Bosák, 02.12.2016

Náklady na bývanie patrili, stále patria a v budúcnosti budú aj naďalej patriť k hlavnej záťaži domáceho rozpočtu. S týmto problémom bojujú po celej Európe, nielen u nás, aj keď v každej krajine je podiel nákladov na položky súvisiace s bývaním trochu iný.

 

Výška nákladov na bývanie v krajinách EÚ je už tradičným predmetom výskumu Eurostatu. Jeho zamestnanci sa nedávno podujali na spracovanie ďalšej zaujímavej štúdie a jej výsledky nám prinášajú pohľad na zaťaženie domácností v jednotlivých členských štátoch výdavkami na bývanie. Pre nás je dôležité, že napriek vysokému podielu nákladov v porovnaní k výške celkových výdavkoch sme nedopadli najhoršie a v rebríčku sme tesne nad priemerom.

 

Štvrtinu výdavkov míňame na bývanie

 

24,9%, presne takýto podiel nám Eurostat vymeral v štatistike zameranej na výšku nákladov Európanov na bývanie. Aj keď konkrétna výška tohto podielu v každej jednej domácnosti sa líši v závislosti od viacerých faktorov, celkovo to potvrdzuje, že Slovákom pokrývajú náklady na bývanie zhruba štvrtinu celkových výdavkov. .

 

Priemer Európskej únie dosiahol 24,4%

 

S celkovým 24,9% podielom sme sa v rebríčku krajín s najvyšším podielom nákladov na bývanie zaradili na slušnú siedmu pozíciu. V porovnaní s predošlými štatistikami sa jedná o citeľný skok, ktorý nás ešte viac priblížil k európskemu priemeru. V krajinách únie je totiž na bývanie vynakladaných priemerne 24,4% celkových výdavkov.  

 

Najviac na bývanie dajú Severania

 

Okrem Slovenska je ešte niekoľko krajín, ktoré sú v tomto ukazovateli nad priemerom EÚ. Rebríček jednoznačne vedie Dánsko, kde dosahujú náklady na bývanie 29,4%. Dominantnú pozíciu severských krajín potvrdzuje aj druhé Fínsko a štvrté Švédsko. Medzi nimi sa ocitli aj tradične drahí Francúzi a päticu najlepších uzatvárajú naši českí susedia. Na opačnej strane rebríčka stojí Malta, kde na bývanie ide „len“ 10,1% všetkých výdavkov.

 

Sedmička krajín s najvyšším podielom nákladov na bývanie :

1.Dánsko

29,4%

2.Fínsko

28,2%

3.Francúzsko

26,4%

4.Švédsko

26%

5.Česko

25,9%

6.V.Británia

25,6%

7.Slovensko

24,9%

Priemer EÚ

24,4%

 

Úhrady faktúr za dodávku energií, poistenie domácnosti a iné výdavky spojené s bývaním nás každý mesiac odľahčia o výraznú časť príjmov. Napriek tomu, že v niektorých krajinách EÚ je podiel nákladov na bývanie v pomere k celkovým výdavkom ešte vyšší ako u nás, nie je to príliš veľká útecha. Ľuďom by dosť pomohlo znižovanie týchto nákladov, aby mohli zarobené peniaze používať aj na iné účely, než len na platenie šekov.

 

Text : Róbert Bosák

Foto : pinterest.com